Jízdy na drezině, kaviár z jesetera, opera v kamenolomu i prohlídky skvělých vinařství

spot_img

Skvělou letní dovolenou, zábavu a relax v této spolkové zemi nabízejí zejména Neziderské jezero, skvělé cyklostezky, ale také návštěva muzeí, hradů, zámků a různých kulturních akcí. Při návštěvě regionu je povinnou zastávkou snad každého návštěvníka hlavní město – Eisenstadt. Jeho dominantou je barokní zámek Esterházy. Nabízí jedinečný pohled na kdysi honosný život knížecí rodiny Esterházyových, který je nerozlučně spjat is jejich dvorním kapelníkem, Josephem Haydnem. Otec symfonie, smyčcového kvarteta a klavírní sonáty je pro Eisenstadt tím, čím je pro Salzburg Mozart. Není divu, že se Eistenstadt přezdívá „Haydnovo město“. V Haydnově sále zámku se dodnes konají koncerty a další kulturní akce. Tento sál patří díky působivým freskám a nástěnným malbám k nejkrásnějším a akusticky nejlepším hudebním sálům na světě.

Více o Haydnovi a jeho životě na knížecím dvoře se dozvíte na interaktivní výstavě Haydn Exploziv v přízemí zámku. V prvním patře zámku si projděte přepychové místnosti rodiny Esterházy s rodinným stolním stříbrem, výstavu Apartmá kněžny, kde uvidíte jak honosně žily knížecí manželky a zajímavou expozici nabízí i příběh poslední kněžny Melindy Esterházy roděné Ottrubay. Budete sledovat příběh známé primabalerína, ze které se stala kněžna. V podzemí zámku se nachází největší a nejstarší vinařské muzeum v Burgenlandu. S dalšími zajímavostmi o Haydnovi se seznámíte v jeho muzeu, které se nachází v domečku v centru města, kde Haydn přežil 40 let. Hudební génius je pohřben v mauzoleu v Haydnově kostele v Eisenstadtu, který patří k nejkrásnějším barokním kostelům v Burgenlandu. Průvodce vám zde vypráví i záhadný příběh o krádeži géniové lebky, jejím nalezení po 150 letech a uložení zpět do hrobky.

Jízdy na drezině
Opusťme metropoli a pojďme se podívat na další zajímavosti, které Burgenland nabízí. Na zaniklé železniční trati mezi obcemi Neckenmarkt a Oberpullendorf ve středním Burgenlandu můžete netradičně prozkoumat domovinu vína Frankovky modré na cyklistické drezině. Jde v podstatě o jako by kolo na kolejích, kde si 23 km dlouhou trať odšlapete silou svých nohou do pedálů.

Jízda na drezině
Cyklistické dřeziny, které v závislosti na modelu odvezou 4 až 12 osob jezdí idylickou krajinou slunečného středního Burgenlandu vedle vinicí, slunečnicových polí a romantických vesniček. Po cestě se můžete občerstvit ve třech stanicích, kde cestující hýčkají všelijakými dobrotami. Například ve staniční pekárně v Lackenbachu můžete ochutnat domácí koláče, zmrzlinu či před vašima očima připraví čerstvou palačinku s náplní, kterou si sami zvolíte.

Býčí steaky i kaviár
Milovníkům steaků a kvalitního masa doporučujeme návštěvu Bullinaria v Markt Allhau. Zajímavým konceptem této restaurace je přístup ke chovu a následné přípravě masa z býků. Jedná se o projekt, kde se v maximální možné míře dbá na ekologii a udržitelný přístup k životnímu prostředí. Například z hnoje se zde vyrábí bioplyn, který se používá k vytápění obce. V této restauraci vám předvedou, že správnou přípravou pokrmů ze všech částí býka, lze vytvořit chutná jídla, která jsou gastronomickým zážitkem. Vše o bio chovu býků se dozvíte také na interaktivní prezentaci, která se nachází přímo pod restaurací.

Bullinárium
Kdo upřednostňuje sladké, by si neměl vynechat návštěvu známé cukrárny Aloise v Badersdorfu, kde si pochutnáte na tradičních zákuscích a sladkém pečivu. Součástí cukrárny je také první Burgenlandské svatební muzeum. A ještě jeden tip na netypickou delikatesu, kterou byste při vašich cyklo toulkách jižním Burgenlandem nečekali. V přírodních rybnících v obci Mariasdorf chovají sibiřské jesetery na kaviár, který prodávají pod značkou „Romeo Caviar“. Jesetery se živí planktonem a larvami hmyzu a jsou dokrmovány dýňovým lisovaným koláčem, což je zbytkový produkt výroby dýňového oleje. Období získávání kaviáru z jeseterů je mezi koncem září a Velikonocemi.

Mimo sezónu si můžete koupit mražený kaviár, který byl šokově zmražen. Romeo caviar vydrží čerstvý až 8 týdnů, protože ke konzervaci se používá pouze rakouská kamenná sůl, ne klasická jodizovaná. Prohlídku areálu pro výrobu kaviáru s výkladem a ochutnávkou si můžete objednat přímo na jejich webové stránce.

Na dvou kolech
Pokud máte v oblibě klasická kola, tak Burgenland vám nabízí 3300 km cyklistických cest. Všechny jsou dobře značené a z velké části vyasfaltované. Na mnoha místech podél tras jsou půjčovny a dobíjecí stanice elektrokol. Elektrická kola jsou populární zejména v jižním Burgenlandu na 260 km dlouhé okružní Rajské cyklotrase (Paradiiesroute), která je rozdělena do šesti celodenních etap. Zavede vás do mírných kopců jižního Burgenlandu, ke kulturním a kulinářským zážitkům. Cyklostezka vede přes tři přírodní parky, vinohrady s příjemnými sklepy či vyhlídkami (například v Eisenbergu), vedle jezer, hradů, zámků či termálních lázní.

Po cestě se můžete občerstvit v tradičních hostincích „Heurigen“ a vích, kde nabízejí regionální jídla a vína. V jižním Burgenlandu se specializují na „Uhudler“, který zde dodělává a prodává téměř každé vinařství. Jde přitom o obyčejný „samorodák“, ze kterého udělali u našich sousedů chytrý marketingový tahák. Vinaři vám nabídnou bílé, růžové i červené varianty. Pravý Uhudler se prodává v lahvích s jednotnou etiketou, i když pochází od různých producentů z 26 vesnic. Nejkrásnější a nejpopulárnější cyklostezkou severního Burgenlandu je B1 Neusiedler See Radweg, která vede kolem Neziderského jezera. Pro svůj rovinatý ráz je vhodná i pro rodiny s dětmi či rekreační cyklisty. Celá trasa kolem jezera má 135 kilometrů a ti zdatnější ji ujedou i za jeden den, ale klidně si ji můžete rozdělit i na více dní či si ji zkrátit kompami přes jezero.

Další zajímavou okružní cyklostezkou tohoto regionu je Festivalová cyklotrasa, která vás zavede k nejvýznamnějším kulturním památkám na západním břehu Neziderského jezera. Budete procházet přes starobylé vinařské městečko Rust, které proslavily i hnízdící čápi, festivalové obce Morbisch am See, kde se konají v letním období operetní či muzikálová představení (od 14 července do 15. srpna 2022 se bude hrát muzikál Král & Hammerstein) a St. Margarethen, která je mekou opery pod širým nebem. Do 10. července se zde odehrávají pašijové hry – „Emauzy“, příběh života a lásky, které hrají pro diváky zhruba 500 účinkujících. Následně se zde od 13. července do 14 srpna bude hrát jedna z nejznámějších oper od Giuseppe Verdiho Nabucco. Hned vedle kamenolomu se nachází také Familypark, největší zábavní park Rakouska, který mají v oblibě zejména rodiny s dětmi.

Při cyklo toulkách se můžete občerstvit v množství sklepů, hospůdek, hostincích, či restauracích přímo u Neziderského jezera. K jedné z nejpopulárnějších patří restaurace Fritz ve Weiden am See, kde kromě skvělé kuchyně máte také kouzelný výhled na Neziderské jezero.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora