Koupelna s pračkou: Jak vyřešit, aby to vypadalo dobře

spot_img

Většina domácností nemá dostatek prostoru pro vytvoření samostatné technické místnosti s prádelnou. Pračka tak končí nejčastěji v koupelně a v poslední době bývá doplněna i sušičkou na prádlo. Máme pro vás tipy, jak efektivně sladit funkční prostor a pohodlí koupelny.

Umístění pračky do koupelny je v menším bytě či domě nejpřirozenějším řešením hlavně proto, že u umyvadla, vaně či sprše je snadný přístup k instalaci přívodní a odtokové hadice. Obě funkce, hygiena i praní jsou navíc mokrou zónou, takže vyžadují stejné povrchové úpravy podlahy a stěn a také odsávání vlhkosti pomocí ventilátoru. Není žádnou vědou postavit pračku do koupelny, dělá se to už desítky let. Uměním je zkombinovat všechna potřebná zařízení a pomůcky tak, aby sloužily pohodlně a vypadaly esteticky.

Na co je třeba při koupelně s pračkou myslet?
Při plánování koupelny s pračkou stojí před vámi úkol rozmístit po obvodu místnosti umyvadlo, vanu nebo sprchový kout a pračku tak, aby uprostřed zůstal dostatek prostoru pro manipulaci s prádlem, ale i hygienické úkony při umyvadle a při sprchování či koupeli. Nesmíme zapomínat ani na koš na špinavé prádlo a úložné prostory pro hygienické a čistící pomůcky.

Pro komfortní uspořádání potřebujete místnost o ploše minimálně 5,5 m2, pokud se místo vany spokojíte se sprchovým koutem, tak alespoň 4 m2. Pokud máte koupelnu větších rozměrů, můžete uvažovat také nad sušičkou, WC či místem na sušák prádla. V každém případě si do koupelny nainstalujte výkonný odsavač par, který odvede vlhkost vznikající při sprchování, koupání, praní a sušení prádla. Zabráníte tak usazování kondenzátu na stěnách a vzniku plísní.

Jak můžete ušetřit místo?
Vyměňte křídlová dvířka za posuvný prvek – nebudete muset od dvířek odstupovat a zabráníte těm kolizím, když se dvířka skříňky srazí s dveřmi sprchového koutu a podobně. Pro tento účel vám poslouží posuvné dveře na sprše nebo „harmonikové“ dveře pro zakrytí výklenku s pračkou nebo policemi.

Upřednostněte vestavěné zařízení – ať už na pračku nebo na skříňky. Umožní vám to maximálně využít úložný prostor a skrýt nepořádek

Využijte výklenky – do posledního centimetru. Může v něm být sprchový kout nebo pračka, nad kterou ještě můžete umístit sušičku, kotel nebo police.

Vytvořte si dostatek vodorovných ploch a úložného prostoru – s pračkou či sušičkou s předním plněním můžete získat pracovní pult nebo příruční prostor u umyvadla. Jsou sice poněkud širší než modely s vrchním plněním, ale umožňují lepší vertikální využití prostoru.

Pořiďte si kombinovanou pračku se sušičkou – oddělené spotřebiče podávají lepší výkon, záleží to ovšem na vašich prioritách. Můžete také využít vertikální prostor umístěním sušičky na pračku s předním plněním, ujistěte se však, zda jste si vybrali modely, které jsou určeny ke stohování.

Vyberte si výsuvný koš na prádlo – je skvělý pro ukrytí špinavého prádla před zraky a nezabírá prostor na podlaze.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora