Na Bali vyrástla nová športová hala z bambusu

spot_img

Bambus se jako plnohodnotný stavební materiál osvědčil při několika malých stavbách. Na využití při realizaci větších projektů si však musel jistý čas počkat. Prvním větším objektem, který byl vybudován z tohoto materiálu, je nová sportovní hala na Bali.

Halu tvoří betonové základy a bambusová střecha
Bambus byl jako hlavní stavební materiál zvolen z několika důvodů. Architekti z ateliéru Ibuku, kteří byli pověřeni přípravou návrhu nové sportovní haly The Arc, jej použili zejména jako prvek, díky kterému aréna zapadne do prostředí. Objekt totiž vyrostl v areálu místní školy Green School, která je postavena z přírodních materiálů. Ty se použily také na výstavbu arény, jejímž hlavním prvkem je vlnitá bambusová střecha pokrývající obvod haly téměř až po palubovku. Jedinou částí, která není z přírodních materiálů, jsou betonové základy.

Rychlé výstavbě arény předcházely dlouhé přípravy
Samotná výstavba sportovní arény netrvala dlouho, ale celkový čas realizace se natáhl až na několik měsíců. Důvodem byly dlouhé přípravy spojené se zkoumáním možností, jak takovou bambusovou konstrukci zrealizovat. Výstavbě předcházel důkladný výzkum, jehož cílem bylo nalézt správné postupy vedoucí k realizaci kvalitní stavby s dlouhodobou životností. Až následně začalo se samotnou realizací, která probíhala formou skládání jednotlivých bambusových dílů. Všechny díly se připravily přímo na místě výstavby, kde se následně složily do požadovaného tvaru a vytvořily kompaktní střešní systém.

Největší bambusová stavba tohoto druhu na světě
Sportovní hala The Arc není žádnou megalomanskou stavbou, která by svojí velikostí konkurovala jiným arénám. Její užitná plocha dosahuje pouhých 760 m², což ale stačilo k tomu, aby se stala největší bambusovou stavbou tohoto druhu na světě. Nikde jinde dosud nebyla zrealizována aréna z bambusových konstrukcí, jejíž výška by dosahovala 14 metrů. Ještě o pár metrů více dosahuje šířky bambusové haly. Ta má 19 metrů, což je mezi stavbami z bambusu také nadprůměrný rozměr.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora