Historie výroby skla v Libereckém kraji sestává z mnoha fascinujících příběhů, které se dnes zrcadlí ve stovkách zdejších živých dílnách a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Tato oblast, která je světovým pojmem, spojuje množství manufaktur, muzeí, škol i galerií se nazývá také Crystal Valley – Křišťálové údolí. Více šperkařské a sklářské firmy zde máte možnost i navštívit, seznámit se zde s jejich historií a spatřit i výrobu sklářských výrobků na vlastní oči. Při odborném výkladu uvidíte, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění na křehkou krásu. Srdce skláren tvoří tavicí pece vytápěné směsí zemního plynu a kyslíku a každý sklář zde má kolem nich svůj úkol a přesné místo v daný čas.
Dílnu vede mistr, kterému asistuje první a druhý sklář, pomáhači a tým uzavírá pomocník skláře, který má za úkol pomoci sklářům držet a namáčet formu a ve finále odnést vyrobené sklo do chladicí pece. Roztavená hmota s teplotou kolem 1200 stupňů se nabírá z pece na píšťaly tak dlouho, až ho její dostatečné množství a poté se pomocí foukání a forem tvaruje. Kdo neodolá, může si zde práci sklářů i vyzkoušet a vytvořit si svůj první exkluzivní skleněný výrobek.
Ve vesnici Lindava vyrostla v roce 1994 na základech staré textilní továrny sklárna AJETO. Její exkluzivní díla zdobí přední světové galerie, luxusní stavby, ale také běžné domácností. A vznikají tam i prestižní ceny, například trofej pro vítěze Tour de France, Brit Award nebo ceny Thálie. Kromě drobných věcí zde vznikají i obří kusy, na jejichž výrobu si v jiných sklárnách netroufnou. Největší vyfouknutá skleněná koule má průměr 63 centimetrů a nejdelší výrobek měří kolem pěti metrů.
Název AJETO sklárně vymyslel jeden z jejích zakladatelů, světový sklářský výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek. Jeho díla se nacházejí ve sbírkách předních muzeí po celém světě a zdobí i rezidence Billa Gatese, Micka Jaggera, japonského císaře, či princezny Glorie von Thurn Taxis. Mezi jiným designoval také pařížské butiky Karla Lagerfelda, operu v Kjótu, tokijský obchodní dům Ginza, holandské muzeum moderního umění v Den Bosch a spolupracoval také se světovými porcelánky Sèvres a Rosenthal. Také byl i hlavním architektem Pražského hradu během prezidentování jeho přítele Václava Havla, kde pracoval na obnově hradních interiérů. Od roku 2017 je sklárna AJETO součástí slavné české designové a sklářské společnosti Lasvit, výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Společnost sídlí v Novém Boru ve dvou neobyčejných stavbách – Černém a ve Skleněném domě, které získaly v roce 2020 hlavní cenu České ceny za architekturu.
Jejich instalace svítí ve více než dvou tisících hotelech a soukromých rezidencích, v interiérech luxusních výletních lodí a dalších veřejných budovách po celém světě. Společnost se může pochlubit takovými výtvory jako jsou skleněné lustry pro metro v Dubaji, devítimetrovou plastiku Dancing Leaves / Tančící listí v interiéru pařížského hotelu Peninsula, či největší šperk na světě, dva křišťálové draky vlnící se nad hlavami hostů hotelu Imperial Paci. Každý je dlouhý 32 metrů, váží 20 tun a jejich těla zdobí kovové šupiny s ručně vpletanými broušenými křišťály.
Pačinek Glass
Ve vesnici Kunratice u Cvikova naleznete známou sklárnu Pačinek Glass, kde od roku 2015 vyrábějí ručně tvarované a foukané sklo, různé skleněné plastiky, zvířata, vázy, mísy a spoustu dalších produktů ze skla. Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské i světové scény Jiří Pačinek zde také dává možnost nahlédnout do své sklárny. Její součástí není jen tradiční huť, kde může návštěvník zblízka pozorovat práci mistrů ruční výroby, případně si ji vyzkoušet, ale také brusírnu, kde se výrobky opracovávají tradičními metodami.
Kromě toho si v areálu můžete prohlédnout i Křišťálovou zahradu se spoustou zajímavých výtvorů ze skla rozmístěných po celém jejím areálu. Zároveň jejich nádherná díla můžete obdivovat i sousedním kostele, kterými jej v rámci výstavního projektu Křišťálový chrám vyzdobili. Cílem výstavy je prezentovat moderní sklo v historickém duchovním objektu a navíc přispět k jeho postupné rekonstrukci. Zdejší skláři se mohou pochlubit i tím, že vytvořili křišťálový relikviář pro papeže Františka, i více než metrovou vázu pro královnu z Bhútánu, která sklárnu navštívila i osobně.
Novosad & syn
V Harrachově se můžete vydat do sklárny, muzea a zároveň minipivovaru Novosad & syn, která byla založena začátkem 18.století a je nejstarší nepřetržitě fungující sklárnou na světě. Po revoluci v roce 1993 sklárnu koupil František Novosad, který již měl se sklářstvím dříve bohaté zkušenosti a ten ji vlastní dodnes. Vše tady je v téměř původní podobě a plně funkční. Dokonce se zde nachází i nejstarší brusírna skla na světě, kde dodnes brousí sklo ne na diamantech, ale na kotoučích z přírodních kamenů.
Navštívit můžete také zdejší sklářské muzeum, které se nachází v nejstarší budově ve městě, v tak zvaném Panském domě, hned vedle sklárny. Ve sbírkách harrachovského skla, které obsahují zhruba 5000 exponátů, jsou i 300 let staré věci. Sortiment výroby sklárny tvoří hlavně luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. V roce 2002 byl přímo v areálu sklárny přistaven minipivovar s restaurací. Zde se naskýtá vyhlídka do hutní haly s kamny a tak návštěvníci restaurace mohou vidět skláře přímo při práci. Návštěvníci zde prohlédnou proces ruční výroby skla, mohou si zde vyfouknout vlastní výrobek a zároveň se seznámí is vařením kvasnicového piva, které mohou i ochutnat.
Rautis
Pokud vás zajímá, jak se vyrábějí perličkové vánoční ozdoby, navštivte tradiční ruční výrobnu vánočních ozdob ze skleněných perel v manufaktuře Rautis v obci Poniklá. Tu proslavila výroba skleněných dekorací na vánoční stromky s více než stoletou tradicí. Poniklá je jediným místem na světě, kde se dodnes zachovalo toto řemeslo. Vyrábějí zde například hvězdičky, košíčky, vějířky, konvičky, letadla, lokomotivy či kočárky, které jsou žádaným sběratelským artiklem po celém světě.
Během exkurzí můžete nahlédnout do jejích dílen a pozorovat zručnost všech rukou, kterými musí perlička přejít, než se dostane na hotovou ozdobu. Foukání perel, stříbření, máčení do barev, malování, řezání a splétání vánočních ozdob je zde výhradně ruční prací a v roce 2020 si vysloužilo i zápis do prestižního seznamu UNESCO. Návštěvníci sklárny mají možnost si zde ozdoby nejen pořídit, ale v tamní tvůrčí dílně si je i zkusit vyrobit.
Jablonec nad Nisou
Křehkou krásu skla, bižuterie a šperků nepoznáte v žádném jiném českém městě tak zblízka jako právě v Jablonci, kde již od 16. století rozvíjejí sklářské a šperkařské tradice. Hlavní turistické lákadlo města je Muzeum skla a bižuterie se spoustou unikátních sbírkových předmětů skla, bižuterie, mincí, medailí a plaket. Jeho expozice prezentující příběhy bižuterie a českého skla během sedmi století doplňuje také unikátní soubor historických šperků a oděvních doplňků ze sbírky Waldes.
Uvidíte zde i velkou kolekci knoflíků jedinečných vzorů, v minulosti populární céčka, korálkové závěsy, set navržený v roce 1913 pro následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, toaletní lisované a broušené sklo z meziválečného období či výběr z produkce luxusní rakouské značky Rie. Muzeum se pyšní i novou přístavbou ve tvaru broušeného skleněného křišťálu. V létě se zde chystají otevřít novou stálou expozici vánočních ozdob WoW – Svět zázraků. Vystavovat budou největší veřejnou sbírku vánočních skleněných ozdob na světě. Třeba i ty z Rautisu. Uvidíte zde různé ozdoby ve tvaru hvězdiček, dědů Mrázů, klaunů, zvonky, vánoční koule i ptáčci.
https://cutt.ly/zZO7y5R
https://cutt.ly/BZCrTk5
https://cutt.ly/xXgMzFa