Nepříjemné aroma v chladničce mohou mít několik důvodů. Poradíme vám, jak postupovat co nejefektivněji.
Každý majitel chladničky ví, že by ji měl pravidelně čistit, ale dokud nedělá problémy, snadno se na to zapomíná. Když se objeví nepříjemný zápach v chladničce, měli bychom zakročit a vypátrat jeho zdroj. Nejlepší je postupovat od jednodušších kroků ke složitějším.
Zapáchající potraviny
Pokud máte v chladničce uložen plísňový sýr, květák nebo volně pohozenou očištěnou cibuli, najdete viníka velmi rychle. Takové aromatické potraviny bychom měli skladovat v uzavíratelných nádobách, které jsou co nejvíce vzduchotěsné. Pokud o žádné potravině s výrazným pachem nevíte, je třeba pátrat detailněji. Prohlédněte chladničku, zda se v ní nenacházejí hnijící kusy zeleniny či ovoce, potraviny po záruční lhůtě, kvasící mléčné výrobky či puklá vajíčka. Pokud jste něco našli, zlikvidujte to a problém by mohl být vyřešen.
Nečistoty v chladničce
Je možné, že zápach nadále přetrvává, v tom případě je třeba potraviny na jednotlivých policích vyložit a zjistit, zda na stěnách, poličkách a mřížkách chladničky nezůstaly zbytky vytečených pokrmů. Soustřeďte se i na malé spáry a místa, která nejsou snadno viditelná a volně přístupná, protože i tam se mohly zachytit kapky, které se nyní rozkládají a smrdí.
Před mytím chladničku vypněte. Všechny části chladničky omyjte hadříkem a antibakteriálním saponátem nebo prostředkem na mytí nádobí, kde je to nutné, použijte houbu s drsným povrchem. Můžete použít i octovou vodu, citrónovou šťávu nebo jedlou sodu, které výborně pohlcují pachy.
Pokud je na zadní stěně námraza, je třeba ji odstranit, případně i vložit do chladničky hrnec s horkou vodou a nechat působit. Po takovémto umytí chladničku omyjte čistou vodou a vytírejte do sucha. Následně nechte alespoň hodinu stát nezapnutou s otevřenými dveřmi. Teprve poté ji zapněte do elektřiny.
Ucpaný kanálek – odtok
Při čištění chladničky zkontrolujte také kanálek, který se nachází na zadní vnitřní stěně chladničky. Voda jím odtéká při samoodmrazování. Pokud kanálek pravidelně nečistíte, může se stát, že se ucpe. Měla by vás na to upozornit nejprve voda hromadící se na spodku chladničky, která nemá kam odtékat a tak stéká dolů po zadní stěně. Pokud jste ji přehlédli, může kanálek už i zapáchat. Kanálek lze pročistit speciální hadičkou, která může být přibalena u chladničky, nebo jej pročistíte špejlí či drátkem obaleným hadříkem a saponátovou vodou. Dávejte však pozor, abyste povrch nepoškrábali.
Pohlcovače pachů
Kdybyste náhodou stále nebyli spokojeni s vůní v chladničce, můžete použít přípravek určený k pohlcování pachů v chladničce, ale zvládnou to i přírodní prostředky. Jedním z nich je ocet. Smíchejte ho s vodou v poměru 1: 3 a pořádně s ním omyjte chladničku. Stejně užitečná je také citrónová šťáva. Citron můžete také rozkrojit na dvě poloviny, kterými následně vytíráte stěny i poličky chladničky a nechte zaschnout. Po dvou hodinách důkladně vytírejte chladničku vlhkým hadříkem. K odstranění zápachu je účinná i jedlá soda nebo zrnková káva. Jednoduše je nasypte na talířek a vložte na pár dní do chladničky a nepříjemný zápach by měl zmizet během několika hodin. Dobrou zprávou je, že tento trik bez problémů funguje i 2 – 3 měsíce.
Jak zápachu v chladničce předcházet
Jednodušší než tyto zásahy je prevence. V chladničce byste měli mít jen takové množství potravin, které jste schopni v krátké době zpracovat a zkonzumovat. Vyhnete se tak nejen zápachu, ale také plýtvání potravinami a ušetříte peníze. Všechny potraviny skladujte v uzavřených obalech. Důležité je i nastavení správné teploty v chladničce. Moderní modely umějí na každou poličku nastavit jinou teplotu podle toho, jaké potraviny tam budete skladovat. Starší chladničky tuto vymoženost nemají, proto byste si měli dát pozor na to, jakou teplotu v chladničce máte. Teplota by měla mít 4 – 6 °C. Při této teplotě vám potraviny vydrží nejdéle a nezačnou se rychle kazit. A přestože je to otravné, vyplatí se chladničku jednou za čas umýt zevnitř celou i preventivně, nejen při vzniku zápachu.