Zdražování energií nejvíce pocítí majitelé nezateplených či málo zateplených domů

spot_img

Pokud bude trend zdražování energií pokračovat, vytápění nezateplených či málo izolovaných domů se stane finančně neúnosným. V ohrožení budou především domácnosti, které na vytápění spotřebují ročně 24 MWh plynu a více a jejich měsíční zálohy tak překročí 110 eur.

Skokový nárůst cen energií přepisuje doporučené standardy pro zateplení domů. Pokud budou ceny energií nadále stoupat, nezateplené domy se stanou obtížně obyvatelnými kvůli vysokým platbám za teplo. Zatímco dosud bylo doporučeno aplikovat na fasády alespoň 16 cm izolace, nyní to je v důsledku růstu cen energie více než 20 cm.

„Spotřebu 24 MWh má minimálně zateplený dům s přibližně 10 cm fasádní izolací. Majitelé starých nezateplených domů se do problémů dostanou ještě rychleji. Dům bez izolace s obytnou plochou 150 m2 běžně spotřebuje kolem 40 MWh ročně, po zdražení energií jeho vytápění plynem bude stát mezi 2 000 až 2 200 eur za rok,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerálních izolací.

Čtyřčlenná domácnost v nezatepleném domě s podlahovou plochou 150 m2 spotřebuje průměrně 40 MWh plynu ročně a na zálohách zaplatila 100 eur měsíčně. Pokud nezmění dodavatele, v roce 2022 se zvýší její platby na 175 eur měsíčně. Po zateplení domu 24 cm izolací klesne spotřeba domácnosti na 12 MWh a měsíční zálohy klesnou na cca 55 eur. Rodina tak ušetří 1 400 až 1 600 eur ročně. Rozpočet na realizaci zateplení je asi 17 000 € bez dotace. V případě, že by rodina zvolila jen 10 cm izolaci, za zateplení by zaplatila stejně téměř 15 000 eur a úspora by se pohybovala jen kolem 700 eur ročně.

Jako domácnosti bydlící v nezateplených domech pocítí význam termínu „energetická chudoba“, ukazuje tabulka níže. „Jedinou účinnou cestou ke stabilizaci cen je energii na vytápění nespotřebovat. To znamená snížit roční spotřebu, ideálně na méně než 12 MWh,“ dodává architektka Marcela Kubů. Z hlediska výběru tepelněizolačního materiálu pro zateplení fasády jsou izolační vlastnosti minerální vlny a polystyrenu (EPS) srovnatelné. Vyplatí se však vybírat i podle prodyšnosti, nehořlavosti a zvukové neprůzvučnosti. Zde mnohem lépe skóruje minerální vlna, která výborně propouští vodní páry, je naprosto nehořlavá a zároveň dobře pohlcuje hluk díky své struktuře a hutnosti.

Při rostoucích cenách energií se náklady na zateplení vrátí již za 10 let. „Aktuální rozdíl mezi optimálně zatepleným a nezatepleným domem představuje úsporu asi 120 eur měsíčně. Celkem tak může domácnost na úsporách po dobu cca 50leté životnosti zateplení ušetřit desítky tisíc eur, záleží, jak se budou zdražovat energie,“ říká energetický poradce Martin Štibrányi ze společnosti Bydlení podle představ. Jak dále dodává, pokud by rostly ceny energie meziročně o 4 %, vyplatí se zateplit i více než 20 centimetry.

Kolika centimetry zateplit? Alespoň 20 cm
Podle údajů výrobců minerálních izolací loni majitelé novostaveb zateplovali v průměru tloušťkou 16 cm izolace. „Nejprodávanější tloušťkou fasádní izolace bylo 15 cm, což je dnes už málo pro rekonstrukce, ale i pro většinu novostaveb,“ upozorňuje Marcela Kubů. Podle odborníků je ekonomicky efektivní tloušťka izolace z pohledu investice a úspory alespoň 20 cm. „Zateplení tloušťkou pod 15 cm je nedostačující. Nezajistí domácnost do budoucna proti výkyvům cen energií a přitom stojí téměř tolik, jako pořádné zateplení. Nejvíce stojí realizace, nikoli izolant. Zvýšíme-li tloušťku izolace z 15 na 20 cm, náklady na zateplení se zvýší jen o 10 – 15 %. Co majitelé domů ušetřili na izolaci, to vydají za pár let na zvýšené náklady na vytápění,“ varuje Marcela Kubů před neuváženou snahou ušetřit za každou cenu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora